Najmłodszy uczestnik Biegu Tropem Wilczym w Busku-Zdroju miał niecałe 5 lat, zaś najstarszy 65 lat. W zawodach wzięło udział ponad 100 uczestników. Biegali na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Wśród uczestników znaleźli się m.in. harcerze, uczniowie buskich szkół, mieszkańcy i kuracjusze.

Biegacze wystartowali z alei Mickiewicza, a trasa biegła wzdłuż buskiego deptaka w stronę Starego i Nowego Parku Zdrojowego, gdzie na najwytrwalszych czekały medale i puchary. Zawodnicy podkreślali, że chcieli oddać hołd żołnierzom wyklętym. Najważniejsze by pamięć o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 nie zaginęła – mówili biegacze.

Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Tukidydes. Jak podkreślił jego członek Łukasz Chodór, Bieg Tropem Wilczym to dobre połączenie rodzinnych zawodów sportowych z poszerzaniem wiedzy historycznej zarówno tych młodszych jak i starszych pokoleń.

– W biegu wzięły dział zarówno małe dzieci, jak i seniorzy, wiec uważam że był udany. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury uczestnicy byli uśmiechnięci. A to znaczy, że wydarzenie się podobało – zaznacza Łukasz Chodór.

Na Ponidziu bieg pamięci odbył się również w Chrobrzu w powiecie pińczowskim.
By uczcić pamięć bohaterów, dziś w 360 miejscowościach Polski w Biegach Tropem Wilczym wzięło udział ponad 75 tysięcy osób. Od siedmiu lat organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Źródło: Radio Kielce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *